ترجمه: کیمیا جانفدا

اتحاديه بريتانيایی برچیدن زنده شكافی (BUAV) يك گروه حمايت كننده از حيوانات بر ضد هرگونه آزمايشات حيوانی مي باشد. پيدايش گروه در سال ۱۸۹۸ با شخصي به نام “فرانسيس پاور كوب” كه يك نويسنده و مدافع حقوق زنان بود آغاز شد.

 
images (14)

BUAV در زمينه هايی مانند آموزش، تحقيق، اعمال نفوذ كردن در سازمانهاي مختلف، بررسي كردن آزمايشات گوناگون، زير پوشش قرار دادن فعاليتهای لابراتوارها، تبليغ جايگزينهای غير حيواني در آزمايشات و موارد قانونی كه در مبحث آزمايشات حيوانی چالش برانگيز می باشد فعاليت ميكند. در واقع  BUAV نقش دبيرخانه اتحاديه اروپا در پايان دادن به آزمايشات حيوانی (ECEAE) را بر عهده گرفته است كه در سال ۱۹۹۰ تاسيس شد. “مايكل تئو” مدير اجرائي گروه BUAV، همچنين مدير اجرائي اتحاديه ECEAE نيز می باشد.

در سال ۲۰۱۲ به منظور تشكيل يك نهاد جديد براي مبارزه عليه آزمايشات مواد آرايشي بر روي حيوانات، BUAV به جامعه ضد زنده شكافی انگلستان پيوست. مدير اين گروه جديد آقای “ريكی جرويس”مي باشد. اين تشكيلات، محصولات عاری از ستم و شكنجه عليه حيوانات را با نشان يك خرگوش در حال پرش، به بازار عرضه می كند.

 

پيشينه گروه BUAV

پيدايش گروه در ژوئن ۱۸۹۸ توسط “فرانسيس پاور كوب” و در خلال يك گردهمائی عمومی در بريستول انگلستان اتفاق افتاد.

FrancesPowerCobbe2

ین گروه، بدواً با نام اتحاديه بريتانيا يا اتحاديه شناخته مي شد. در آغاز فعاليتها، مبارزه اتحاديه عليه استفاده از سگها در زنده شكافی بود كه با موفقيت توانستند نزديك به ۱۹۱۹ سگ را از اين آزمايشات محافظت كنند. در دهه نود، اين سازمان توانست با تحت فشار قرار دادن دولت بريتانيا در منع انجام آزمایش دوز كشنده خوراكی (oral LD50) موفقيت هائی بدست آورد. این گروه همچنین با اعمال نفوذ در اتحاديه اروپا توانست در اعمال متمم شماره ۷ در دستورالعمل مواد آرایشی و بهداشتی، که ممنوعیت فروش محصولات آزمایش شده بر روی حیوانات در کشورهای اتحادیه اروپایی را در پی داشت، شرکت داشته باشد.

حیطه فعالیت

در سالهاي اخير، BUAV روی زمينه های جديدی تمركز كرده است؛ تشويق محصولاتی كه بر روی حيوانات آزمايش نشده اند؛ مقابله با طرح سازمان ثبت، ارزيابی، اجازه استفاده و محدوديت برای استفاده مواد شيميايي (REACH) وابسته به اتحادیه اروپا جهت انجام آزمايش دهها هزار ماده شيميايی بر روی ميليونها حيوان و همچنين جلوگيری از استفاده غير انسانی از ميمونها در آزمايشات، از جمله حیطه های فعالیت این گروه می باشد.

BUAV به مصرف كنندگان در شناسائی و عدم خريد محصولاتی كه روي حيوانات آزمايش شده اند كمك مي كند؛ چه محصولات آرايشی و چه هر نوع محصولات خانگی. اين حمايت اتحاديه، در واقع اعتبارنامه و مهر تائيدی است بر فعاليت كمپانيهائی كه درارائه محصولات خود از آزمايشات حيوانی استفاده نمي كنند. در وبسايت اتحاديه يك ليست به روز شونده از شركتهايي كه مورد تائيد هستند وجود دارد. از ديگر اقدامات گروه، نجات ۵۰ ميمون در تايلند است كه در پناهگاهی نگهداری مي شوند.

در ۳۰ ‍‍‍‍ژانويه ۲۰۰۸، BUAV يك موفقيت بزرگ از طرف وزارت كشور به دست آورد وقتی كه در جريان یک پرونده، دادگاه موافقت كرد كه گزارشات ارائه شده به دادگاه از طرف شركت خاطی، به طرز مغرضانه فقط جنبه های مثبت تحقيق را نشان مي دهد؛ در صورتي كه BUAV معتقد بود كه به عمد جنبه های منفی تحقيقات مانند درد و رنج حيوانات، بسيار كم اهميت جلوه داده شده است.BUAV مخالف هر گونه خشونت و شكنجه و ارعاب حيوانات تحت نام حقوق حيوانات و رفاه حيوانات می باشد.

تحقيقات محرمانه

در خلال تحقيقات محرمانه، BUAV از آزمايش بر روي ميمونهای ویتنامی و نسل كشی آنها طی تحقیقاتی در كشورهای اروپائی و آمريكا، پرده برداشت. همچنين تحيقاتی نشان مي داد كه دانشگاه كمبريج و شركت كوونس كه يك شركت تامين كننده آزمايشات حيوانی است، فعاليتهای آزمايشگاهی در آلمان دارند. همچنين در سال ۲۰۰۷ تحقيقات ديگری، معاملات  و تجارت گسترده ميمونها را در اسپانيا و مالزي بر ملا كرد كه بعد از آن در فوريه ۲۰۰۸، هيئت بلندپايه ای از مالزی، BUAV را برای نظارت و جلوگيری در تجارت ميمونها در مالزی منصوب نمود.

منبع: en.wikipedia.org