اولین همایش ماهیان زینتی در تهران در تاریخ ۳۰ و ۳۱ تیر ماه ۱۳۸۹ برگذار شد.
به پیشنهاد و همکاری آقای دکترآرمان قربانزاده (استاد بخش آبزیان دانشکده علوم و تحقیقات) و با همکاری دکتر گوهرخای( مسئول همایشهای دامپزشکی) غرفه ای در محل نمایشگاه همایش بطور رایگان به گروه حامیان حقوق حیوانات آزمایشگاهی اختصاص داده شد.

فعالیت‌های انجام شده گروه در همایش عبارت بودند از:

ــ معرفی و شناساندن روشهای جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

ــ ترغیب و تشویق اساتید و دانشجویان برای محدود کردن آزمایشات تکراری و جایگزین کردن روشهای مدرن‌تر که امروزه در سطح جهان رایج و متداول شده است.

ــ پخش بروشورهای حقوق حیوانات، نمایش نرم‌افزارها و فیلم‌های ویدئوییِ تشریح حیوانات آبزی، معرفی کتاب ومانکن به مراجعه کنندگان و علاقمندان.

در این همایش جناب آقای دکتر صافی (استاد کلینیکال پاتولوژی دانشکده علوم تحقیقات) برای راهنمایی و آشنا کردن همکاران و شرکت‌کنندگان با روشها و ابزارهای آموزشی جدید غیرظالمانه و با شفقت در محل غرفه حضور داشتند.

استقبال کم‌نظیر اساتید دانشگاه‌ها، دامپزشکان و بخصوص دانشجویان نشان از لزوم تغییر و تحول و به‌روز رسانی سیستم آموزش دامپزشکی در ایران و کاهش استفاده از حیوانات زنده و سالم در آموزش داشتند که امیدواریم مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد و هر چه سریع‌تر برای این مهم اقدامات لازم را انجام دهند.

در ضمن از ۴۰۰ شرکت کننده در این همایش، حدود ۵۰ نفر که تعداد زیادی از آنها از اساتید محترم دامپزشکی بودند، فرم عضویت افتخاری  گروه را پر کردند و تقاضای تهیه مانکن و نرم‌افزارهای آموزشی برای دانشگاه را داشتند.

آقای دکتر لطفی زاده (سردبیر نشریه حکیم مهر) نیز از حرکت بسوی ایجاد تحول در آموزش و کاهش رنج و کشتار حیوانات آزمایشگاهی استقبال کردند و قول همکاری بسیار زیادی به گروه حامیان حقوق حیوانات آزمایشگاهی دادند.

خبرنامه «دامپزشکان ایران زمین» نیز اعلام همکاری در زمینه خبررسانی وچاپ مقالات گروه را نمودند. که جا دارد از سردبیر محترم آن نشریه نیز قدردانی گردد.

از توجه و لطف همه اساتید و دامپزشکانی که برای جان همه موجودات زنده حرمت قائل هستند و در راه نجات حیوانات آزمایشگاهی و هدیه کردن با ارزشترین نعمتی که خداوند به  آنها عطا کرده، که همانا جان آنها می‌باشد، بسیار سپاسگذاریم.
به امید روزی که همه ما ایرانیان پند زیبای شاعر بزرگ و پرآوازه خود حضرت سعدی را آوازه گوش خود کنیم و با عمل کردن  به آن  برای مردم  همه جهان  الگوی  مهر و محبت باشیم:

مـیــازار مــوری کــه دانــه کــش است
که جان دارد و جان شیرین خوش است

_