ترجمه : رکسانا سرابندی

جایگزینی حیوانات زنده با دیگر گزینه‌ها، روشی جدید در علم پزشکی است. گرچه استفاده از حیوانات زنده در برنامه تحصیلی دانشکده‌های پزشکی امری متداول بوده، اما امروزه از بین ۱۵۹ کالج پزشکی، ۱۵۲ مورد (شامل کالج‌های ارتوپدی و تخصصی) این روش را حذف کرده و گزینه‌های جدیدتر و مؤثرتری را به کار گرفته‌اند.
یکی از چالش‌های روبه‌رو در آموزش جراحی، شبیه‌سازی بافت زنده و پویا می‌باشد. تمامی مدل‌های موجود مانند: مدل‌های کامپیوتری، مانکن‌ها، مدل‌های مجاز (VR) و اجسادی که به‌طور اخلاقی تهیه‌شده‌اند، جهت آموزش و تمرین ارزشمندند، اما به‌جز چند مدل VR، دیگر موارد، خونریزی تراوش و یا نبض ندارند.
دکترEmad Aboud جراح اعصاب دانشگاه علوم پزشکی Arkansas در این زمینه راه‌حلی ارائه داده است. راه‌حل وی در حین ظرافت بسیار ساده بوده و شامل اتصال پمپی مکانیکی به جسد انسان یا حیوان می‌باشد. لوله‌های پلاستیکی روی سرخ رگ‌ها و سیاه‌رگ‌های اصلی تعبیه‌شده و خون مصنوعی در عروق فرد جریان می‌ابد و شبکه عروقی نمونه را پر می‌کند.
سردیگرهر رگ متصل به منبع «خون» (ترکیب آب و رنگ خوراکی) می‌باشد. پمپ توانایی تنظیم سرعت نبض و فشار راهم دارد. مایعی شفاف می‌تواند به‌جای مایع نخاعی در هنگام تمرین با سر و ستون فقرات در نظر گرفته شود.

814433011_11713263972806918398
هرچند این ایده هنوز تجاری نشده است اما به علت هزینه کم و انعطاف‌پذیری‌اش می‌تواند به‌طور گسترده مورداستفاده قرار گیرد. این مورد در تمامی روش‌های جراحی ازجمله آندوسکوپی (کولونسکوپی و برونکوسکوپی) و اندوواسکولار(مانند درمان آنوریسم آنژوگرافی)، بخیه و شکاف پوست یا ارگان‌ها، کالبدشکافی، بافتهای تراوش کننده، بستن رگ‌های قطع‌شده، آناستوموزعروق (اتصال دو سر رگ قطع‌شده)، اتصال روده و پیوند‌ها می‌تواند کاربرد داشته باشد.
«اجساد زنده» همچنین می‌توانند در مواردی به‌غیراز جراحی، مانند خون‌گیری و قرار دادن آنژیوکت‌های مرکزی و شریانی (برای بررسی‌های قلبی عروقی و تزریق طولنی مدت دارو‌ها) به کار گرفته شوند.
طبیعتاً این روش در مورد اجساد حیوانات هم قابل استفاده است.
درواقع دکترAboud ابتدا این روش را با جنازه گرگی که در کنار جاده پیاده شده بود و سپس با جنازه یک سگ، برای انجام جراحی باز و لاپاروسکوپی امتحان نمود.

به گفته انجمن جامعه دامپزشکان، حدود نیمی از ۲۸ مدرسه دامپزشکی  جراحی ترمینال روی حیوانات را از برنامه درسی خارج کرده اند و دکتر Aboud درپی ترویج این مدل در آموزش‌های دامپزشکی می‌باشد.

منابع اخلاقی تهیه جسد، حیواناتی هستند که به‌طور طبیعی یا در تصادف و یا به‌واسطه بیماری غیرواگیردار، مرده‌اند. مهم‌تر اینکه هیچ‌گاه نباید حیوانات پرورشی یا کشته‌شده‌ای که دلال‌ها به مراکز آموزشی می‌فروشند، مورداستفاده قرارداد.
مدل دکتر Aboud به‌طور روتین در دانشگاه Arkansas مورداستفاده قرار می‌گیرد و همچنین از آن در کارگاه‌های آموزشی جراحی اعصاب سراسر آمریکا آلمان فنلاند سویه و هلند استفاده می‌شود. تیم وی آمادگی کمک و تنظیم این سیستم برای دیگر جراحی‌ها را نیز دارد. وی می‌گوید: «این‌یک راه‌حل برد _برد – برد است. آموزشی پیشرفته با هزینه پایین، باقابلیت جایگزینی آن در آموزش پزشکی و دامپزشکی به‌جای حیوانات».