ترجمه: سارا نوذری _ آزاده باقریان

تست کردن لوازم آرایش بر روی حیوانات به منظور اطمینان از بی خطر بودن این مواد برای بشر، شیوه ای ظالمانه، منسوخ شده و بی کیفیت است. اما با این وجود اینگونه آزمایشات در بعضی کشورها مانند آمریکا به صورتی چشمگیر در حال انجام هستند و این درحالی است که از نظر قانونی، انجام این الزامی نیست.

منظور از لوازم آرایشی چیست؟

“موادی که با هدف پاکسازی،زیبایی،جذابیت یا تغییر ظاهر افراد بدون تاثیر بر ساختار یا عملکرد پوست آنها بکار می روند.

برای نمونه: کرم های پوست، ادکلون ها،رژ لب ها،لاک های ناخن، لوازم آرایش چشم و صورت، شامپوها و رنگ موها

به صورت معمول، محصولاتی که برچسب لوازم آرایشی دریافت می کنند در صورتی که ادعای درمانی_پزشکی داشته باشند در گروه داروها دسته بندی می شوند.
برای نمونه خمیردندان بعضی مواقع در گروه آرایشی ها طبقه بندی می شود اما در صورتی که تبلیغات آن به عنوان محافظ دهان و دندان باشد در زمره دارو ها قرار می گیرد.

این امر در مورد خوش بو کننده هایی که به عنوان ضد عرق، شامپوهایی که به عنوان ضد شوره و لوسیون هایی که به عنوان ضدآفتاب تبلیغ میشوند نیز صدق می کند.
قانون فدرال غذا، دارو و لوازم آرایش آمریکا ( که توسط سازمان غذا و دارو تهیه گشته) فروش هر گونه لوازم ارایش تقلبی یا با برچسب نادرست را ممنوع نموده اما برای تضمین سلامت این محصولات ، الزامی بر آزمایش آنها بر روی حیوانات قرار نداده است.

دولت چین برای تمام لوازم آرایش هایی که به این کشور وارد میشوند آزمایش بر روی حیوانات را اجباری کرده است. دراین کشور همچنین ممکن است محصولات اضافه آمده قفسه ها که حراج می شوند نیز بر روی حیوانات تست شوند. بنابراین حتی اگر یک شرکت آرایشی هم محصولات یا مواد اولیه اش را بر روی حیوانات آزمایش نکند اما این محصولات را در چین به فروش برساند، آنها بدون تست محسوب نمی شوند زیرا در این کشور این اقدام بر روی آنها صورت می گیرد.

با وجود اینکه برخی کشورها همچنان بر آزمایشات حیوانی اصرار می ورزند اما برخی دیگر، در حال تغییر و بهتر شدن هستند. کشور هندوستان در سال ۲۰۱۳، هر گونه ماده قانونی مبنی بر لزوم آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات را حذف نمود و راه را برای تولید محصولات بدون تست حیوانی هموار کرد. در اتحادیه اروپا نیز آزمایشات حیوانی برای لوازم آرایش و همچنین فروش این محصولات در بازار کاملا ممنوع شده است و این امر، راهگشای تلاش‌هایی است که در پی جایگزین‌هایی برای همه آزمایشات حیوانی لوازم آرایش می‌باشند. شرکت های آرایشی در داخل و خارج آمریکا که دارای آزمایشات حیوانی اند اجازه فروش محصولات خود در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارند مگر آنکه تغییر رویه دهند.

اتحادیه اروپا اعلام ممنوعیت انجام آزمایشات حیوانی در تولید لوازم آرایش و همچنین توقف فروش تمام محصولات آرایشی که اخیرا بر روی حیوانات ازمایش شده اند را نموده است. راهکرد بلند مدت برای این مسیله ، ابداع آزمایش های غیرحیوانی است که اطلاعات بسیار بیشتری را برای حفظ سلامت انسانها ارایه میدهند مانند اطلاعات مربوط به سرطان و نقص مادرزادی که امکان ارزیابی کامل محصولات جدید را فراهم می اورند.

اما تا آن زمان، فشاری که خریداران و مصرف کنندگان لوازم آرایشی می توانند به شرکت های تولید کننده وارد کنند اقدامی بسیارموثر و مفید محسوب می شود. اگر مصرف کنندگان، تمایل زیادی به خرید محصولات آرایشی بدون تست حیوانی نشان دهند و خواستار توقف این آزمایشات بر روی حیوانات باشند شرکت ها نیز از این خواسته جامعه مطلع خواهند شد.

برخی شرکت های آرایشی هنگام تولید یا استفاده از مواد اولیه جدید، برای ارزیابی بی خطر بودن این مواد آنها را بر روی حیوانات آزمایش می کنند . این آزمایش ها نه تنها اصلا ضرورتی ندارند بلکه نتایج به دست آمده از آنها، هم کیفیت و هم دقت پایینی دارد.

معمولا چندین آزمایش برای ارزیابی مواد اولیه آرایشی، بر روی موشها، خرگوش ها و خوکچه های هندی انجام می شود در صورتی که از لحاظ قانونی هیچ نیازی به این کار نیست.
از جمله این آزمایشات عبارتند از:

آزمایش سوزش چشم و پوست: خرگوش ها را بسته، قسمتی از موهایشان را می تراشند و مواد شیمیایی را بر روی پوستشان می مالند یا با قطره چکان در چشمشان می ریزند بدون اینکه مسکنی برای کاهش درد به آنها داده شود.

دسته دوم، مطالعاتی هستند که در آنها ماده ای را به زور به خورد حیوان می دهند و هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشد تا نشانه هایی از بیماری عمومی یا خاص مانند سرطان یا نقص مادرزادی در جنین را در این حیوانات جستجو کنند.

آزمایش های به شدت محکوم شده ” دوز مرگبار” که در آن، مقدار بسیار زیادی ازمواد شیمیایی آزمایشی را به زور به خورد حیوانات می دهند تا مشخص کنند چه مقدار از این مواد می تواند موجب مرگ شود. وقتی آزمایش تمام میشود، حیوانات را با خفه کردن یا شکستن گردنشان یا بریدن سرشان می کشند. داروی مسکنی هم به حیوانات داده نمی شود.
در آمریکا درصد بسیار زیادی از حیواناتی که برای چنین آزمایش هایی استفاده می شوند ( مانند موشهای پرورشی درآزمایشگاه ها) هرگز در آمار های علمی نامشان ذکر نشده و قانون حمایت از حقوق حیوانات آمریکا شامل حالشان نمی شود.

آزمایش بر روی حیوانات از لحاظ علمی هم دارای نقصان و عیب است، زیرا واکنش موجودات مختلف (انسان و حیوان) به یک ماده شیمیایی شبیه به هم نیست. بنابراین ممکن است که آزمایش یک ماده بر روی یک حیوان نتیجه ای به بار آورد که اصلا تناسب با بدن انسان نداشته ونتواند خطرات واقعی آن ماده برای انسان ها را نشان دهد. به این صورت که عوارض ناشی از آن را کمتر یا بیشتر از چیزی که واقعا هست نشان می دهند.
علاوه بر این ممکن است حتی وقتی یک ماده شیمیایی را بر روی چند حیوان آزمایش کنند هر کدام از آنها واکنشی متفاوت از دیگری به ماده نشان دهد در نتیجه به سختی بتوان چیزی را ازاین آزمایش استنباط کرد.

بنابراین وقتی که نتایج آزمایشات بر روی حیوانات اینچنین بی اعتبار و ناموثر باشند، تضمینی برای حفظ سلامتی مشتریان نیست. اما بر خلاف این روند، آزمایش هایی وجود دارند که جایگزین تست حیوانی اند. شیوه های ترکیبی از سلول های انسانی ومدل های پیشرفته کامپیوتری ، که هدف آنها یافتن حاصلی است که کاملا مناسب بدن انسانها باشد ودرعرض چند ساعت یا چند روز به دست آید، بر خلاف برخی آزمایشات حیوانی که ممکن است ماه ها یا سالها به طول انجامد. جایگزین های غیر حیوانی برای آزمایش معمولا بسیار کم هزینه تر و به صرفه تر از آزمایشاتی هستند که بر روی حیوانات انجام می شوند.

محصولات بیشماری در بازار وجود دارند که مواد اولیه آنها از سالها پیش، امتحان سالم بودن خود را به خوبی پس داده اند. شرکت ها می توانند با استفاده از این مواد بی‌شمار در محصولاتشان، سلامت مصرف کننده را تضمین کنند. همچنین این شرکت ها می توانند برای مواد جدید از آزمایشات غیر حیوانی موجود استفاده کرده یا آزمایش های جایگزین و غیر حیوانی جدیدی را جستجو و ایجاد کنند.

تقریبا پنجاه نمونه آزمایش غیر حیوانی معتبروجود دارد و همچنان نمونه های جدیدی نیز در دست تهیه اند. این جایگزین های مدرن نه تنها نتایجی مرتبط با ساختاربدن انسان را ارایه می دهند بلکه بسیار کارآمد تر واز لحاظ هزینه با صرفه تر می باشند. آزمایشات غیرحیوانی پیشرفته، دارای آخرین تکنولوژی های علمی بوده و در حال جایگزین شدن به جای آزمایشات حیوانی تاریخ گذشته چندین دهه قبل می شوند.

در آمریکا، متممی با عنوان لوازم آرایش«با شفقت» به ارگان های مربوطه ارایه گشته که در صورت تصویب، انجام آزمایشات حیوانی در تهیه لوازم آرایش و همچنین واردات لوازم آرایشی تست شده بر روی حیوانات در سراسر آمریکا ممنوع خواهد شد. شیوه های از آزمایش که ترکیبی از آزمایشات سلولی فرا – سریع و مدل های پیچیده کامپیوتری است تا بتوان نتایج متناسب با ساختاربدن انسان را در عرض چند ساعت به دست آورد. بر خلاف برخی آزمایشات حیوانی که ممکن است ماه ها یا سال ها به طول انجامند.
ما برای توقف آزمایشات حیوانی در تهیه لوازم آرایشی شدیدا به کمک شما نیاز داریم. تنها محصولات بدون تست حیوانی را خریداری نمایید. با چک کردن فهرست محصولات بدون تست حیوانی ، یک خریدار با شفقت باشید.
منبع: http://www.humanesociety.org/issues/cosmetic_testing/qa/questions_answers.html