وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای به ۴۴ دانشکده علوم پزشکی کشور، دستور به استفاده از نرم‌افزار و شبیه‌سازهای کامپیوتری به جای استفاده از حیوانات آزمایشگاهی داد.
در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۸از طرف آقای دکتر حاجتی، دبیر محترم شورای آموزش علوم پایه پزشکی، دستور استفاده از ابزارهای آموزشی جایگزین حیوانات زنده در آزمایشگاه‌های فیزیولوژی و فارماکولوژی، به کلیه دانشکده‌های علوم پزشکی زیر نظر این وزارت‌خانه، ابلاغ شد.

وزارت محترم بهداشت به منظور رعایت اخلاق و پیشگیری از آزار حیوانات، و نیز با در نظر گرفتن جنبه‌های اقتصادی، دستور به تهیه ابزارها و وسایل لازم برای جایگزینی حیوانات آزمایشگاهی بکار رفته در کلاس‌های فیزیولوژی و فارماکولوژی در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و رشته‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را ابلاغ کرد.

موسسه جایگزین‌های آزمایش روی حیوانات این اتفاق میمون را به همه فعالان حقوق حیوانات و کسانی که در پویش درخواست توقف آزمایش روی حیوانات در مدارس و دانشکده‌ها، شرکت کردند و نامه مربوطه را برای تقدیم به وزرات‌خانه‌های مربوطه امضا کردند، تبریک می‌گوید.

از این پس دانشجویان عزیزرسما با استناد به این دستور وزارت بهداشت می‌توانند از دانشکده‌های خود درخواست ابزارهای جایگزین برای کلاس‌های فیزیولوژی و فارماکولوژی که شامل شبیه‌سازهای نرم‌افزاری می‌باشند، بنمایند.
موسسه جایگزین‌های آزمایش روی حیوانات با افتخاراعلام آمادگی برای دادن مشاوره در این زمینه و اهدای رایگان شبیه‌سازهای کامپیوتری مربوطه به مراکز آموزشی می‌نماید.

مسولین محترم آموزشی دانشگاه‌ها جهت مشاوره تخصصی با اساتید فیزیولوژی و فارماکولوژی و دریافت رایگان شبیه‌سازها می‌توانند با مدیر موسسه تماس بگیرند:
دکتر روشنایی ۰۹۱۲۲۳۰۶۵۲۵

در ضمن موسسه با همکاری اساتید محترم دانشگاه تهران، آمادگی لازم برای برگزاری کارگاه آموزش نحوه استفاده از شبیه‌سازها را برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، دارد.