پروفسور Ray Whalen استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه Colorado نرم افزار بسیار جالب و کاملی برای آموزش آناتومی سگ طراحی کرده است. این نرم افزار بهتر از هر جسدی می‌تواند به دانشجو آناتومی سگ را آموزش دهد. دانشجو بدون آنکه باعث کشتن یک حیوان سالم برای آموختن بشود، می‌تواند بارها و بارها مراحل مختلف تشریح را تکرار کند. در بررسی‌های متعددی که در مطالعات گوناگون روی کیفیت آموزشی نرم‌افزارها و سایر آلترناتیوهایی که به جای استفاده از حیوان در آموزش بکار می‌روند، نشان داده است که نه تنها میزان یادگیری دانشجو کاهش نمی‌یابد، بلکه این دانشجویان نمرات بالاتری نسبت به دانشجویانی که با روشهای سنتی و مخرب استفاده از حیوان آموزش دیده‌اند، کسب کرده‌اند.

دکتر والن برای معرفی این نرم افزار بسیار جالب، قسمت سر سگ را در وب‌سایت زیر قرار داده است:

download (9)

برای شروع روی دکمه Begin Program کلیک کنید تا وارد بخشهای مختلف آناتومی سگ شوید. در این قسمت تنها بخش سر سگ فعال می‌باشد. آن را انتخاب کنید تا وارد زیرشاخه‌های مختلف این بخش شوید. تصاویر قابلیت بزرگنمایی و نیز قابلیت چرخش در حد ۳۶۰ درجه را دارا می‌باشند.

download (10)

از طرف دانشکده کولورادو و دکتر والن نرم افزار کامل (همه قسمتهای) آموزش آناتومی سگ برای استفاده در دانشکده‌های دامپزشکی ایران اهدا شده است. دانشکده‌هایی که مایل به استفاده از این نرم افزار هستند می‌توانند با آدرس الکترونیکی زیر تماس بگیرند و در خواست خود را اعلام کنند:

Noanimaltesting_iran(@)yahoo.com

به امید روزی که انسان بخاطر خود خواهی خود جان هیچ کدام از آفریدگان خداوند را نگیرد و مهر و شفقت بین همه ساکنین  کره زمین برقرار باشد.