مترجم: فاطمه ناظمی
هنوز هم برخی واحدهای درسی علوم زیست شناختی، پزشکی و دامپزشکی در برگیرنده ی استفاده ی آسیب زننده از حیوانات است. شاید فکر نمی کردید استفاده این چنینی از حیوانات جزئی از تحصیلتان باشد و اگر بفهمید بین باورهای اخلاقی فردی شما و انتظارات برخی اساتید تعارض وجود دارد، می توانید از این راهنما برای امتناع از مشارکت و پیدا کردن یک راهکار خلاقانه استفاده کنید. این راهنما بر مبنای تجربیات دانشجویانی نوشته شده که در موقعیتی مشابه با شما قرار گرفته اند. نشاندن جایگزین های باشفقت به جای استفاده ی آسیب زننده از حیوانات همیشه آسان نیست. اما تعداد مربیانی که حق دانشجو در آزادی عقیده را به رسمیت شناخته و از تبدیل شدن جایگزین های با کیفیت به عرف مؤسسات متعدد دیگر آگاهی دارند رو به افزایش است.

۱٫ شرایط را دقیقا درک کنید.
نقشی فعال را دنبال کنید. منتظر نمانید تا به شما بگویند چه کاری باید انجام دهید. در اسرع وقت با ناظر یا استاد واحد درسیتان صحبت کنید. متوجه شوید آیا در واحدی که انتخاب کرده اید از حیوانات استفاده می شود یا خیر. بپرسید از چه گونه هایی استفاده می شود، به چه تعداد و با چه هدفی. بپرسید آیا دستورالعملی درمورد حق انتخاب دانشجو وجود دارد یا خیر. آیا جایگزینی وجود دارد، و اگر بله، چه جایگزین هایی؟

۲٫ موضع خود را انتخاب کنید. انگیزه هایتان را بررسی کنید. خودتان را بشناسید.
خط قرمز شما در استفاده از حیوانات طبق باورهای شخصی خودتان دقیقا کجاست؟ توان دفاع از موضع خود را کسب کنید. در مورد اینکه چه جایگزینی قابل قبول است تصمیم بگیرید. قطعا به یک جایگزین کاربردی مرتبط که از حیث آموزشی معتبر باشد نیاز دارید. این جایگزین باید از حیث زمان، تلاش، کیفیت یادگیری و اعتبار آکادمیک همطراز روش فعلی باشد. زیرا از اینها گذشته، شما برای تحصیلتان هزینه می کنید و به دانشگاه وارد شده اید تا یاد بگیرید. به تنهایی هم می توانید موفق شوید ولی با تعداد بیشتر، قدرتتان هم افزون می شود. از بقیه دانشجویان هم پرس و جو کنید تا افرادی که حسی مشابه با شما دارند را پیدا کنید. از حمایت دوستان و بقیه آموزگارانی که حس همدردی دارند بهره ببرید. خاطرات نقل شده دانشجویان روی سایت را بخوانید تا از کنش ها و واکنش های احتمالی کلیه ی ذی نفعان آگاهی یابید. هرزمان به حمایت و توصیه های عملی نیاز داشتید با اینترنیش تماس بگیرید. حسی واقع بینانه از اینکه تا کجا حاضرید پای یاورهایتان بایستید برای خود ایجاد کنید. اگر امکان دستیابی به یک راهکار مشارکتی وجود نداشته باشد، چه بسا در پیش گرفتن یک شیوه ی چالش برانگیزتر ضرورت پیدا کند.

۳٫ به سراغ استادتان بروید.
با آرامش ولی قاطع برای استاد خود توضیح دهید که استفاده از حیوانات با باورهای اخلاقی و معنوی شما در تضاد است. شما میخواهید محتوای آموزشی واحد درسی تان را بیاموزید، اما نمیخواهید اینکار را با صدمه زدن به حیوانات انجام دهید. بطور خاص، درخواست بکارگیری یک جایگزین خوب را مطرح کنید. زیرا در کار عملی با حیوانات شرکت نخواهید کرد و قصد دارید برای این مشکل به راهکاری که برای هر دو طرف پذیرفتنی باشد دست یابید. اجازه ندهید استاد شما را بترساند: احساسات و دیدگاه های شخصی شما موجه است. در عین حال حق به جانب و تهاجمی نباشید. آماده ی بحث در مورد این موضوع باشید. از پیش آمادگی سؤالاتی که از شما خواهند پرسید را داشته باشید. اگر استادتان تغییر را پذیرفت و به شما گفت می توانید از جایگزینی که برایتان قابل قبول است استفاده کنید، از او بخواهید این مجوز را کتبا به شما بدهد.
اگر پاسخ وی الزام آور نبود، از وی بخواهید پاسخ شفاف بدهد. اگر پاسخ منفی بود، باید کارتان را از مجاری جدی تر پیگیری کنید. یادداشت برداری از روال کار، ایده ی خوبی است. اقدامی که انجام داده اید، تاریخ و زمان ملاقات، افراد دخیل، موضوعات مورد بحث، و اظهار نظرها و تصمیمات گرفته شده را یادداشت کنید. از مکاتبات خود و کلیه ی اسناد فیزیکی مرتبط کپی بگیرید. این کار را همین حالا انجام دهید.

۴٫ اطلاعات بیشتری کسب کنید
مفهوم و کارکرد تحصیل با شفقت را درک کرده و از واحدهای درسی مشابه در سایر دانشگاه ها و کشورها که به دانشجو حق انتخاب می دهند، جایگزین ها را ارائه می کنند یا اصلا از حیوانات استفاده نمی کنند اطلاعات کسب کنید. برای حمایت با اینترنیش تماس بگیرید. با طیف روش های جایگزین موجود، مباحث پیرامون بکارگیری آنها نظیر ظرفیت آموزشی، هزینه، کیفیت و دستگاه های مورد نیاز آشنا شوید. از اطلاعات پیش زمینه ای و منابع موجود در این سایت و سایر مراجع ما استفاده کنید. در مورد جایگزین ها و اعتبار تحصیلی آن ها مطالعه کرده و به قرض گرفتن و آشنایی یافتن با برخی از بهترین محصولات موجود در سیستم امانی ما فکر کنید. جزئیات اهداف آموزشی ابزارهای کاربردیرا یاد بگیرید. شما همچنین می توانید پروپوزالی را برای جانشین کردن کاربرد حیوانات با ترکیبی از جایگزین های مناسب برای نیل به اهداف آموزشی طراحی کرده یا شرحی کاملتر در تأیید ایده خود را بنویسید.
رویه های رسمی موجود برای حل مشکلات دانشگاه را پیدا کنید. از یکی از کارکنان یا نماینده اینترنیش در کشور خود راجع به جزئیات بردهای ستاد-دانشجو (staff- student board) ، شورای بررسی و کمیته اخلاق، و امکان امتناع رسمی از بکارگیری حیوانات بپرسید. به طرح درخواست اجرای یک دستورالعمل رسمی حق انتخاب دانشجو فکر کنید. حمایت صنف دانشجویی و مسئول رفاه حیوانات را جلب کنید. قوانین ملی یا بین المللی که می توانند از موضع شما حمایت کنند را بشناسید. این فرآیند را هم اکنون آغاز کنید.

۵٫ درخواستتان را ثبت کنید
یک بسته اطلاعاتی حاوی موضعتان، درخواستتان، پروپوزالتان برای جایگزینی بکارگیری حیوانات را به همراه جزئیات کامل از جایگزین های مناسب و تمامی مدارک مرتبط به استادتان ارائه نمایید. می توانید یک نسخه از ویدئو اینترنیش با عنوان “جایگزین ها در آموزش”، کتاب “از خوکچه هندی تا موش کامپیتری” و کلیه جزئیات مربوط به سیستم امانت دهی جایگزین های اینترنیش را نیز به مجموعه مدارک خود اضافه کنید. از استادتان تقاضای پاسخ مکتوب کنید. یک کپی از مدارک را برای رئیس دانشکده، مدیر گروه و حامیانتان ارسال نموده و شرایط را کاملا شرح دهید. اگر با درخواستتان موافقت شد تبریک می گوییم! تأییدیه کتبی دریافت کنید.

۶٫ کوتاه نیایید
اگر هنوز پاسخ منفی است، پس باید فشار بیشتری بیاورید. با حامیان خود برای بحث بیشتر ملاقات کنید. با رئیس دانشکده و مدیر گروه صحبت کنید. اگر هنوز موفق به احقاق حق خود نشده اید، رویه های رسمی همچون طرح درخواست در شوراهای دانشگاه و متوسل شدن به مقامات مرتبط کشوری را آغاز کنید. سازمان های حقوق شهروندی کشورتان را از موقعیت خود مطلع کرده و ارتباطتان با اینترنیش را حفظ کنید مشکل را علنی کنید: از نشریات دانشجویی، محلی و ملی استفاده کنید. یک کمپین جمع آوری امضا راه بیندازید یا تقاضای سیلی از ایمیل ها و فکس های حمایتی به دانشگاه را از سراسر دنیا مطرح کنید. سخنران دعوت کنید و مباحثات مربوط به استفاده از حیوانات، جایگزین ها و حقوق دانشجویان راه بیندازید. اگر این فشارها تأثیر مثبتی داشت، تبریک می گوییم! درخواست تأییدیه کتبی کنید.

۷٫ به اقدام قانونی فکر کنید.
اگر دانشگاه هنوز هم به حقوق شما احترام نمی گذارد و آمادگی ادامه دادن را دارید، گزینه ی اقدام قانونی هم وجود دارد. می توانید دانشگاه را به دادگاه بکشانید. بسیاری از دانشجویان در آلمان و ایالات متحده برنده ی شکایات خود از دانشگاه بوده اند. برخی نیز موفق نشده اند. لازمست قبل از اقدام، به دقت در مورد زمان، پول و انرژی لازم برای اینکار فکر کنید.

– اینترنیش همراه آماده ی حمایت از شماست. لطفا شبکه ی ما را در جریان پیشرفت های خود قرار دهید. تجربه شما می تواند به سایر دانشجویان در موقعیت مشابه با شما کمک کند.
حکایت های نقل شده سایر دانشجویان را بخوانید تا ببینید بقیه دانشجویان چگونه با چالش درخواست جایگزین ها مواجه شده اند. همچنین از متون و اطلاعات مرتبط ارائه شده استفاده کنید.

http://www.interniche.org/en/conscientious/advice

http://www.interniche.org/fa/node/5697