🎥 گفت‌‌و‌گویی با دکتر عایشه اختر—پزشک، دارای دو بورد تخصصی عصب‌شناسی و بهداشت عمومی، و عضو سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در واحد مبارزه با تروریسم و تهدیدهای نوظهور.

بخشی از صحبت‌های خانم دکتر اختر در این مصاحبه:

سلامتیِ ما به‌شدت به سلامتیِ بقیه‌ی موجودات گره خورده .  چیزی که به نفع حیوانات هست به نفع خود ماست و وقتی از حیوانات محافظت می‌کنیم و رفتار سالمی باهاشون داریم، درواقع به سود سلامتیِ خود ما هم هست.
من سعی می‌کنم نشون بدم که چه‌طور حفاظت از حیوانات در جهت منافع انسان‌ها هم هست و این‌که پیوند تنگاتنگی وجود داره بین رفتارمون با حیوانات و تأثیرش روی سلامتی‌مون.

بخشی از شغلم اینه که روی تهدیدهای نوظهور کار کنم، مثل بیماری‌های زیستی، از جمله همه‌گیری‌های دنیاگیر، ابولا، سارس، زیکا، و امثال‌شون. تعداد کثیری از این بیماری‌های مُسری به‌شدت با رفتارهامون با حیوانات درهم‌تنیده‌ست. مثلاً ازدحام بیش‌ازحدِ حیوانات رو در این دامداری‌ها در نظر بگیرید، اون هم توی شرایطِ بسیار بسیار وحشتناک شرایط وحشتناکی که این حیوانات بهش محکوم شده‌اند مستقیماً باعث-و-بانیِ این جهش‌هایِ سریعِ ویروسی و همین‌طور سرایتِ آسونِ این ویروس، ویروسِ آنفولانزا، از یک حیوان به حیوانِ دیگه‌ست.

🔘 (این گفت‌و‌گو بریده‌ای‌ست از نخستین مستند پروژه‌ی Moments.of.Truth (http://momentsoftruthproject.com/) که در سال ‌۲۰۲۰ با همین نام منتشر خواهد شد. مصاحبه‌های این مستند بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ ضبط شده‌اند.)

این مستند را از اینجا و یا از طریق آدرس زیر ببینید: