مترجم: دکتر کامران کشیری _ دامپزشک

https://www.pcrm.org/news/ethical-science/human-stem-cells-used-study-sars-cov-2-infection-heart

مطالعه انجام شده در یک کلام: محققان مرکز پزشکی  Cedars-Sinai و دانشگاه کالیفرنیا   ازکاردیو مایوسایت‌ها یا سلولهای عضلانی قلبی که از سلول‌های بنیادی القاشده و چند‌ منظوره انسانی مشتق شده‌اند برای نشان دادن نحوه مبتلا شدن سلول‌های قلب به   SARS-CoV-2 در محیط درون کشت‌گاهی استفاده کردند. این مطالعه نشان می‌دهد که روش‌های درمانی ضد‌ویروسی خاص قلب باید مورد بررسی قرار بگیرند.

 

سلامتی انسان‌ها: غالب‌ترین و رایج‌ترین عوامل و شاخص‌های کووید۱۹   نشانه‌های تنفسی بوده‌اند، اما مشکلات قلبی همچون آریتمی  و نارسایی قلبی هم به گستردگی گزارش شده‌اند. پژوهشگران با ایجاد یک مدل قلب انسانی تلاش می‌کنند نحوه عملکرد این ویروس را درک کنند و نشان بدهند چگونه قلب می‌تواند مستقیما توسط ویروس تحت تاثیر قرار بگیرد، تا در نهایت امکان ایجاد و توسعه یک پلتفرم غربالگری برای یک داروی ضد ویروسی خاص قلب مهیا شود.

 

تحولی در پژوهش: کاردیومایوسایتها یا سلولهای عضلانی قلبی مشتق شده از سلولهای بنیادی القا شده و چند منظوره  انسانی سلول‌هایی با گرایش بافتی خاص هستند که می‌توان از آن‌ها در تحقیق و توسعه و آزمایش روش‌های درمانی بالقوه استفاده کرد. این سلول‌ها به عنوان مدلی برای مطالعه مکانیزم‌های ابتلا به ویروس‌ها امیدبخش بوده‌اند و می‌توانند در تلاش برای کشف روش‌های درمانی جدید برای درمان بیماری‌های ویروسی قلبی از جمله SARS-CoV-2.  موثر باشند.

منابع:
Sharma A, Garcia G, Wang Y, Plummer JT, Morizono K, Arumugaswami V, et al. Human iPSC-derived cardiomyocytes are susceptible to SARSCoV-2 infection. Cell Reports Medicine. ۲۰۲۰٫ https://doi.org/10.1016/j.xcrm.2020.100052