دانشگاه‏های معتبر جهان، طبق آخرین  استاندارد آموزشی، تلفیق تکنولوژی و آموزش را در رأس کار خود قرار داده‌ و  تبدیل به اماکنی سالم از نظر اخلاق در کار با موجودات زنده شده‌اند و بدین وسیله  هدف مهم قسم‌نامه دامپزشکی، که همانا حفظ حرمت جان حیوانات است را نیز به واقعیت نزدیک کرده‌اند.

راهکار آموزشی متداولی که امروزه در دانشگاه‌های دامپزشکی معتبر جهان بکار می‌رود، شامل استفاده از اجساد اهدایی با منشا اخلاقی، شبیه‌سازهای کامپیوتری، فیلم‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی و آموزش مهارت‌ها در کلینیک و بر روی بیماران واقعی می‌باشد.

تهیه جسد از منشا اخلاقی، در آموزش آناتومی پزشکی، امری جا افتاده و آشنا است. از جمله مزایای برنامه اهدای جسد، می توان به رایگان بودن اجساد (کاهش هزینه های دانشکده های دامپزشکی در جهت تامین حیوانات زنده و سالم)، افزایش تعداد اجساد تازه و در دسترس قرار گرفتن آن ها برای آموزش، فراهم آمدن امکان بررسی گونه ها و نژاد های متنوعی از حیوانات برای دانشجویان اشاره کرد. تمام دانشکده‌های پزشکی و دامپزشکی معتبر جهان، برای آموزش آناتومی از اجساد اهدایی با منشا اخلاقی استفاده می‌ کنند.

اجساد باسرپرست اهدایی باید به دلیل کهولت سن، بیمارى های لاعلاج یا صدمات جدی فیزیکی تلف شده باشند و حیوانی که بدون سرپرست بوده باشد، پذیرفته نخواهد شد.

این اجساد اهدایی را می‌توان به روش‌های متعددی آماده‌سازی و فیکس نموده و برای سال‌های زیادی مورد استفاده قرار داد.

قیکس کردن جسد به روش کومار (Kumar):

بنا بر روش فیکس کردن جسد به روش دکتر کومار، استاد آناتومی در دانشکده دامپزشکی تافتز آمریکا، که بیش از ۲۰ سال است ابداع و اجرا می‌شود، اجساد تا بعد از ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد از مرگ قابلیت فیکس شدن دارند و نیازی به کشتن جیوان زنده و فیکس کردن آن نمی‌باشد.  با بکارگیری این روش ساده می‌توان به جای فیکس کردن حیوان زنده، کل جسد یک حیوان و یا قسمتی از بدن مانند سر و یا دست  را فیکس کرد. در این لینک ویدیو، دکتر کومار نحوه فیکس کردن جسد را بطور عملی آموزش می‌دهد:

این فیلم با زیر نویس فارسی را می توانید از اینجا دانلود کنید و یا از طریق لینک زیر:

https://download.noanimaltesting.ir/Tissue-Preservation-Dr-Kumar.mp4

روش دیگر آماده‌سازی و فیکس کردن اجساد اهدایی روش دکتر فاوزی النادی می‌باشد:
دکتر فازی النادی، استاد دانشکده قاهره، روشی آسان و ارزان قیمت برای فیکس کردن بافت‌های مختلف جسد ابداع کرده‌ است که موجب ماندگاری بسیار طولانی مدت بافت‌ها شده و دارای این مزیت نسبت به روش پلاستینه کردن (Plastination)  است که خاصیت ارتجاعی بافت‌ها حفظ شده و برای تمرین مهارت‌های کلینیکی نیز قابل استفاده است.

در این فیلم دکتر النادی در مورد روش خود توضیحاتی می‌دهد.
(https://download.noanimaltesting.ir/Tissue-Preservation-Dr-Elnady.mp4)

در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش فیکس کردن بافت‌ها هستید به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://t.me/modernanatomy/350

در این‌جا چند نمونه از شبیه‌سازهای رایگان برای آموزش آناتومی و تشریح حیوانات را معرفی کرده و لینک دریافت آن‌ها را نیز در اختیار قرار می‌دهیم:

                                                Virtual Canine Anatomy
نرم‌افزار آموزش آناتومی سگ

این نرم‌افزار دارای بیش از ۱۰۰۰ تصویر  مقاطع مختلف تشریح بدن سگ واقعی به همراه قابلیت مشاهده هر یک از مقاطع از ۳۶۰ درجه متفاوت و مشخص کردن هر ناحیه به همراه توضیح کامل ، شامل استخوان شناسی، رادیولوژی سر، آناتومی عضلات، ارگان های مختلف بدن، عروق و اعصاب و… می‌باشد‌. هر یک از مقاطع را می توان با برداشتن لایه لایه، از سطح به عمق نیز با تمام جزئیات و نام گذاری ها و توضیحات مشاهده کرد.  این نرم افزار که در دانشگاه ایالتی کلرادو تهیه شده، به فراوانی در آموزش آناتومی در دانشکده های معتبر دنیا استفاده شده و مورد استقبال فراوان دانشجویان و اساتید آن دانشکده ها قرار گرفته است.

توضیحات بیشتر در مورد این نرم‌افزار را از اینجا  (https://noanimaltesting.ir/?p=685) بخوانید.

و از اینجا آن‌ را دانلود کنید (https://download.noanimaltesting.ir/Virtual-Canine-Anatomy.iso)

 Vertebrate Dissection Guide Series 

                           سری فیلم‌های رایگان تشریح و فیزیولوژی حیوانات

                             ساخته شده در دانشگاه Portsmouth  انگلستان

                             توضیحات بیشتر در مورد این فیلم‌ها:  اینجا و اینجا

دانلود از طریق لینک‌های زیر:
مارماهی                                https://download.noanimaltesting.ir/The-Dogfish.iso
ر
ت                                              https://download.noanimaltesting.ir/The-Rat.iso
ق
ورباغه                                        https://download.noanimaltesting.ir/The-Frog.iso
ک
بوتر                                 https://download.noanimaltesting.ir/The-Pigeon.iso

                            اطلس آناتومی اسب Atlas of Equine Anatomy
فیلم آناتومی شتر
تصاویر MRI تمام بدن بز
معرفی و نمای گرافیک ابزارهای ارتوپدی
این ۴ برنامه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید:
https://download.noanimaltesting.ir/Atlas-of-Anatomy.iso

دسترسی رایگان به مجموعه آموزش‌های مجازی آناتومی دامپزشکی دانشگاه ایالتی کلرادواطلاعات بیشتر در اینجا و دانلود از اینجا.

در اینجا جا دارد که به معرفی یک ابداع بی‌نظیر توسط پژوهشگران ایرانی  در دانشکده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی در زمینه آموزش آناتومی بپردازیم:

✅ میز الکترونیکی آناتومی و کالبدشکافی با بهره‌گیری از فناوری حقیقت مجازی در ایران ساخته شد.
🔰 میز های الکترونیک تشریح مجازی، ابزاری کار آمد جهت آموزش آناتومی بدن برای استفاده در دانشکده‌های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و سایر علوم وابسته.
✔️ اجساد واقعی به روش کرایوسکشنال با تکنولوژی های نرم افزاری عکس برداری و فایل بندی شده و به کاربر این امکان را میدهد که جسد واقعی انسان را در صفحه های لمسی تشریح کند. حال شرکت پیشگامان فناوری تریتا مفتخر است تا با بومی سازی این تکنولوژی آن را در اختیار تمام مراکز اموزشی کشور قرار دهد .
📍در دستگاه پیش رو بیش از یکصد هزار مدل آناتومی و گرافی قفسه سینه در خصوص بیماری ها و علایم شایع رادیولوژیک درگیری قفسه سینه موجود می باشد.
✔️ نام گذاری بر اساس بیماری و قابلیت جستجوی بیماری و یافتن صدها تصویر با وریشن های گوناگون بک یافته رادولوژیک از جمله قابلیت های سیستم پیش رو می باشد . فالو آپ بیماران در طی درمان همراه با گرافی های سریال نیز در دیتا بیس فوق موجود میباشد تا کاربر بتواند سیر بهبودی بیکاران بر اساس گرافی ها را تر چه بهتر فرا بگیرد.
📍 این مدل که دارای بیش از ۱۴۰۰ برش فقط از ناحیه ی سر می باشد.
  http://tashrihyar.ir/
https://download.noanimaltesting.ir/Tashrihyar.rar

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وسایل و ابزارهای جایگزین آموزشی به کتاب جایگزین‌های حیوانات زنده در آموزش نوین دامپزشکی از طریق این لینک  و یا آدرس زیر:
noanimaltesting.ir/b1.pdf

 در انتها شما را به دیدین  فیلم مستند دو قسمتی آلترناتیوهای آموزشی که توسط سازمان بین‌المللی آموزش با شفقت اینترنیش ساخته شده که در آن با اساتید مختلف رشته‌های گوناگون از سراسر جهان در مورد روش‌های جایگزین به جای آزمایش روی حیوان مصاحبه شده است، دعوت می‌کنیم: