امروزه بهره کشی از حیوانات و رنج و ستمی که بر آنها وارد می آید به یکی از چالش بر انگیز ترین مقوله های اخلاق نظری و کاربردی مبدل شده است . در بند کشیدن حیوانات در جهت ارضای اهداف سودجویانه در زمینه های گوناگونی از فرهنگ روزمره بشر امروزین دیده می شود؛ صنایع غذائی و پوشاک و همچنین موسسات تحقیقات پزشکی از پیش تازان و سردمداران آسیب و رنجی هستند که به طور روز افزون بر حیوانات تحمیل می شود .

با این همه، جنبش های حامی حقوق حیوانات با تلاش هائی که در سرتاسر جهان به خرج داده و می دهند، توانسته اند تا حدی از میزان این رنج و استثمار وارده بر حیوانات بکاهند و نویدی باشند برای آزادی و احقاق حقوق از دست رفته حیوانات ِ در بند .

« ایرانیان مخالف با آزمایش بر روی حیوانات » شاخه ای از فعالین و مدافعین حقوق حیوانات در ایران می باشد که محوریت تلاش خود را بر روی آزادی حیوانات آزمایشگاهی از قفس های آزمایشگاه های مراکز آموزشی و تحقیقاتی متمرکز کرده است .

تارنمای رسمی گروه : NoAnimalTesting.ir

خبرنامه و مرکز اطلاع رسانی گروه :groups.yahoo.com/group/NoAnimalTesting

صفحه فیس بوک گروه :www.facebook.com/NoAnimalTesting

گروه هم اکنون عمده تلاش خود را بر روی پیاده سازی انواع روش های جایگزین آزمایش بر روی حیوانات متمرکز کرده است؛ ابزار های چند رسانه ای آموزشی (اسلاید، فیلم و نرم افزار های کامپیوتری) و مانکن های ساده تا پیشرفته شبیه ساز حیوانات از نمونه های این جایگزین ها می باشد .


گزارشی از فعالیت های عملی گروه از آغاز تا به اکنون :

الف) صحبت های موردی با اساتید دانشگاه های علوم پزشکی و دام پزشکی کشور و انجام هماهنگی های اولیه برای پیاده سازی روش های جایگزین :

فهرستی از اساتیدی که تاکنون از طرح پیشنهادی جایگزین ها استقبال کرده اند و در این راه یاریگرمان بوده اند .

ب) سفارش تهیه ابزارهای جایگزین از نهاد های خارج از کشور :

موسسه آموزش با شفقت (Interniche) و همچنین آموزش حیوانی (AnimaLearn)، از جمله سازمانهای برجسته فعال حقوق حیوانات آزمایشگاهی در سطح بین الملل می باشند که برای تهیه ابزارهای جایگزین آزمایشات حیوانی یاریگر ما بوده اند .

انواع اسلاید، فیلم و نرم افزارهای آموزشی (تهیه دیده شده از موسسه Interniche) به همراه مانکن های ساده تا پیشرفته شبیه ساز حیوانات، فیلم و کتاب (تهیه دیده شده از موسسه AnimaLearn) و همچنین کتاب Electronic Atlas Of Equine Dentistry (اهدائی توسط پروفسور Alnady استاد دامپزشکی دانشگاه قاهره، مصر) از جمله ابزارهائی هستند که هم اکنون گروه به آنها مجهز است و برای آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی و دام پزشکی کشور قابل استفاده می باشد .

ج) هماهنگی با شرکت های داوطلب برای خرید ابزارهای جایگزین و توزیع آنها در سطح کلان کشور :

شرکت Arax از جمله شرکت های داخلی می باشد که هم اکنون در خرید، ورود و توزیع ابزارهای جایگزین یاریگر ما می باشد .

د) معرفی و توزیع اولیه ابزارهای جایگزین در دانشگاه ها :

با همراهی تعدادی از اساتید پیشرو کشور در جایگزین سازی ابزارهای جایگزین آزمایش حیوانی، هم اکنون طرح پیاده سازی این ابزارها در کلاس های آموزشی و آزمایشگاهی دانشجویان در دست بررسی می باشد .

در این بین تلاش های دکتر وطن پور (مدیر گروه فارماکولوژی دانشکده داروسازی شهید بهشتی)، دکتر عابدی (استاد جراحی دامپزشکی دانشگاه آزاد)، دکتر نوروزیان (استاد جراحی دام پزشکی دانشگاه تهران) و دکتر صافی (استاد پاتولو‍ژی دام پزشکی دانشگاه آزاد) ستودنی و تحسین بر انگیز بوده است .

ه) تهیه تولیدات سمعی و بصری :

به منظور تسریع در اطلاع رسانی، گروه علاوه بر ایجاد پایگاه و خبرنامه اینترنتی، اقدام به طراحی و ساخت « ۲ سری بروشور و ۸ سری پوستر و همچنین یک فیلم ۱۸ دقیقه ای به همراه ترجمه ای بر فیلم آموزشی موسسه آموزش با شفقت Interniche » نموده است . مجموع این تولیدات به همراه نسخه کاملی از کتب و نوشتار های مرتبط و همچنین بخشی از نرم افزارهای جایگزین در قالب یک سی دی گردآوری شده است .

و) شرکت و اطلاع رسانی در سمینار ها و کنگره های پژوهشی علوم پزشکی و دام پزشکی کشور :

گروه، فعالیت های منسجم و از پیش برنامه ریزی شده متعددی را در سمینار های پژوهشی به انجام رسانیده است . در این سمینار ها علاوه بر رونمائی از طرح های جایگزین، نصب پوستر و توزیع بروشور؛ با اساتید و دانشجویان نیز به طور موردی به بحث و تبادل نظر پرداخته شده به طوری که جرقه های جدی جایگزین سازی ابزارهای مربوطه در همین سمینار ها زده شده است .

از آن جمله می توان به شرکت در کنگره جراحی دامپزشکی (بهمن ۱۳۸۸) به میزبانی دانشگاه آزاد اشاره کرد که دامنه اعتراضات گروه تا سطح مدیریت و ریاست جلسه نیز کشیده شد .

همچنین می توان از شرکت در کنگره دامپزشکی (اردیبهشت ۱۳۸۹) به میزبانی دانشگاه ایران یاد کرد که وسیع ترین فعالیت گروه تا به اکنون نیز بوده است . « توزیع ۴۰۰ عدد سی دی و بروشور در میان اساتید و دانشجویان شرکت کننده در کنگره، پخش فیلم ۱۸ دقیقه ای گروه در برنامه اختتامیه کنگره، برگزاری ارائه ای با موضوع معرفی روش های جایگزین آزمایش بر روی حیوانات و همچنین حضور در طی ارائه های دانشجوئی و نقد اخلاقی و علمی آزمایش ها و پژوهش های انجام گرفته » از جمله این اقدامات در سمینار مزبور بوده است .

همچنین گروه، مراتب تشکر خود را از تمامی کسانی که تاکنون در فعالیتهای نظری و عملی آن مشارکت داشته ولی در معرفی نامه اسمی از آنها برده نشده است اعلام می دارد .