زابل4این کارگاه توسط خانم رکسانا سرابندی، دانشجوی دامپزشکی دانشکده دامپزشکی زابل، در دو بخش حمایت از حقوق حیوانات و معرفی مختصر روش های جایگزین آزمایش های حیوانی (اعم از معرفی مانکن های آموزشی،فیلم ها، ژنومیکس، تحقیقات آزمایشگاهی سلولی و ملکولی نوین و …) در تاریخ ۹/۲۳ به مدت دو ساعت در آمفی تئاتر دانشکده دامپزشکی دانشگاه زابل برگزار شد.


برای بخش اول در ابتدا فیلم ساخته شده توسط گروه IAVA (ایرانیان مخالف آزمایش روی حیوانات) پخش شد و سپس به بیان تاریخچه آزمایشات حیوانی و جنبش های حمایتی شکل گرفته بعد از آن پرداخته شد.
در بخش دوم ضمن معرفی جایگزین های رایج آزمایشات حیوان محور به معرفی سایت های پیشرو و دانشگاه های مطرح در این زمینه پرداخته شد.
در نهایت توضیح کوتاهی درباره ی شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی که کماکان بر روی حیوانات آزمایش می کنند، داده شد.
در پایان بخش دوم کارگاه فیلم منتخبی از سایت تد با عنوان میکروچیپ های جایگزین آزمایش روی حیوانات که توسط گروه ترجمه و زیر نویس شده است پخش شد.
به شرکت کننده ها پکیجی شامل مقالاتی با عناوین زیر داده شد:
۱-آزمایش روی حیوانات، یک روش کهنه، منسوخ و غیر انسانی (به قلم خانم دکتر زرین آذر)
۲-مساله آموزش، آزار و مرگ؛ آیا حیوان مدل مناسبی است
۳- اجساد زنده جایگزین حیوانات زنده در آموزش مهارت جراحی (مقاله ای در توضیح روش های جایگزین ابداعی توسط دکتر عبود جراح اعصاب دانشگاه آرکانزاس)
۴-آیا برای پیشرفت علم، آزمایش روی حیوانات ضروری یا حتی مفید است؟
۵-فکر می کنید آزمایش بر روی حیوانات چه چیزی به شما می آموزد؟ ( ترجمه مقاله ای از سایت InterNICHE)
۶-دو بروشور درباره ی مضرات عقیم سازی و دلایل مخالفت با باغ وحش ها
۷-پوستر اهدای جسد به همراه پوستر معرفی کتاب به جای آزمایش روی حیوان
(تمامی این موارد در بسته ی ارسالی برای نمایندگان فرستاده شده است.)
در آخر کارگاه مدت ۱۰دقیقه برای پرسش و پاسخ اختصاص یافت که در این زمان به دو سوال مطرح شده پاسخ داده شد.

*تعداد زیادی از شرکت کننده ها خواستار دریافت DVD های آموزشی گروه بودند که قرار شد پس از نام نویسی تعدادی از این نرم افزار های آموزشی در اختیارشان قرار بگیرد.

و به شرکت کننده ها گواهی حضور در کارگاه اهدا شد.